Znamy już wyniki pierwszego etapu konkursu

Opublikowano: 2015-12-10 12:23:38

Znamy już wyniki pierwszego etapu konkursu „Sosnowiecki Lider Ekologii”.  Akcja trwa od 1 października w sosnowieckich placówkach oświatowych. Konkurs organizowany przez MPGO polega na zbiórce zużytych baterii i makulatury. W akcji rywalizuje 26 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz 25 sosnowieckich przedszkoli. Zbiórka surowców prowadzona jest przez cały rok szkolny w czterech etapach: I - do 30 listopada, II - do 31 stycznia, III - do 31 marca, IV - do 31 maja.

W zakończonej właśnie I części konkursu zebrano łącznie aż 5 802 kg makulatury oraz 2 044,7 kg zużytych baterii. Liderem w kategorii zbiórki baterii jest Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z dzielnicy Zagórze. W zbiórce makulatury na prowadzeniu Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II również z Zagórza.

Natomiast liderem konkursu pod hasłem „Zbieramy zużyte baterie” prowadzonego w naszych przedszkolach jest Niepubliczne Przedszkole Małego Sportowca "Bajkowo i Sportowo" znajdujące się przy ulicy Kukułek. Ostateczne rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czerwcu 2016 roku, wówczas szkoły, które zdobędą pierwsze trzy miejsca w poszczególnych kategoriach otrzymają nagrody o wartości 5 000 zł, 2 000 zł, 1 000 zł. Najlepsza szkoła w obu kategoriach otrzyma z rąk Prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego tytuł „Sosnowieckiego Lidera Ekologii”. Na przedszkole, które zbierze najwięcej zużytych baterii w przeliczeniu na jednego przedszkolaka przed zakończeniem roku szkolnego czeka także atrakcyjna nagroda o wartości 3 000 zł.

We wszystkich placówkach oświatowych biorących udział w akcji zorganizowanej przez MPGO pojawiły się specjalne pojemniki na zużyte baterie. Możemy je znaleźć również w wielu innych punktach na terenie naszego miasta, w tym w budynkach Urzędu Miejskiego, Centrum Informacji Miejskiej, Miejskim Klubie im. Jana Kiepury, czy Miejskim Klubie „Maczki”. Łącznie przygotowano aż 100 szt. pojemników na zużyte baterie. MPGO swoją akcją zachęca do selektywnej zbiórki odpadów w naszych domach, przypominając, że zużyte baterie są odpadem niebezpiecznym, zawierającym toksyczne dla środowiska związki rtęci, kadmu, niklu i ołowiu. Baterie, które zostawimy w specjalnie wyznaczonych do tego pojemnikach, zostaną przekazane do bezpiecznej utylizacji.

Gratulujemy liderom konkursu. Liczymy, że emocje będą rosły, a rywalizacja stawać się będzie coraz bardziej zacięta. Kolejne wyniki rankingowe poznamy w lutym.