Konferencja „Sosnowiec dla klimatu – klimat dla Sosnowca”

Opublikowano: 2022-05-05 11:13:32

W dniu 29.04.2022 r. gościliśmy w Zagłębiowskiej Mediatece,  gdzie odbyła się konferencja  „Sosnowiec dla klimatu – klimat dla Sosnowca” dotycząca obecnej sytuacji klimatycznej i środowiskowej na naszej planecie.

W pierwszej części wydarzenia licealiści mogli posłuchać wykładów dotyczących kryzysu klimatycznego oraz tego co możemy zrobić, by przeciwdziałać niekorzystnym zmianom. Następnie zaprezentowaliśmy projekt aplikacji mobilnej, która będzie narzędziem mającym za zadanie ułatwić domową segregacje odpadów mieszkańcom Sosnowca. EkoApka (taką nazwę będzie nosić) zawierać będzie wiele cennych materiałów oraz wskazówek jak być bardziej eko w życiu codziennym.  Aplikacja będzie do pobrania na urządzenia mobilne w sklepach Google play oraz Appstore już w połowie maja.

Kolejnym punktem wydarzenia była debata oxfordzka gdzie reprezentanci sosnowieckich szkół ponadpodstawowych przedstawiali swoje argumenty dotyczące tezy: ,,Katastrofa klimatyczna jest aktualnie największym problemem ludzkości’’. Polemika pomiędzy drużynami zakończyła się remisem.                                             

Podczas konferencji przygotowaliśmy także strefę dla najmłodszych mieszkańców miasta. Przedszkolaki i uczniowie wzięli udział w warsztatach krawieckich, gdzie pod okiem Małgorzaty Sobstyl, która prowadzi Słoneczną Strefę kobiet, mogli uszyć własny woreczek ekologiczny na warzywa i owoce. Dodatkowo na uczestników czekały inne atrakcje przygotowane przez animatorki z „Lena Bajer Team”. Podczas zabawy dzieci pozyskały wiedzę na temat ekologii, dowiedziały się jak ograniczyć powstawanie odpadów, a jeśli już powstaną, jak odpowiednio je segregować.   

Mamy nadzieje, że dzisiejsze wydarzenie zwiększyło świadomość uczestników w zakresie ekologii, zachęciło do dbania o środowisko naturalne oraz skłoniło do codziennych działań proekologicznych!